Ziołowe herbaty czyli co pić dla wzmocnienia?

Herbatka ziołowa w szklance

Medycyna ludowa znowu powróciła do łask. Coraz częściej sięgamy po naturalne sposoby leczenia, zioła i mikstury uśmierzające ból oraz wzmacniające organizm. Warto poczytać o ziołowych herbatkach, które są bardzo wartościowe – doskonale wpływają na zdrowie i urodę. Wiele ziołowych naparów zapobiega też przykrym dolegliwościom.

Herbata z mięty – kiedy warto ją zaparzać?

Herbatka z mięty pieprzowej jest doskonała na wszelkiego rodzaju problemy gastryczne. Ma działanie rozgrzewające i pobudzające wydzielanie enzymów trawiennych. Kiedy dokuczają nam silne bóle brzucha i mamy niestrawność warto zaparzyć sobie napar z tego zioła. To jednak nie wszystko – herbatka z mięty pieprzowej łagodzi objawy kataru i chrypy, a także pomaga udrożnić drogi oddechowe. Jeśli w podróży odczuwamy nudności związane z chorobą lokomocyjną warto zaparzyć sobie to zioło. Ponadto sam zapach miętowej herbatki działa relaksująco i kojąco – dobrze jest ją wypić po stresującym dniu w pracy.

podobne:  Apatia - czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie apatii

Napar z mięty w filiżance

Herbata z melisy – czy tylko na uspokojenie?

Bardzo popularną herbatą jest napar z melisy, który ma działanie uspokajające i wyciszające. Pomaga także na problemy z bezsennością, nerwicą i depresją. Melisa jest również ziołem, które niweluje problem przetłuszczających się włosów – warto po umyciu płukać je naparem z tego zioła. Herbatka z melisy pomaga także przy bólach menstruacyjnych, bólach głowy i bólach dróg moczowych. Warto popijać herbatkę z melisy kiedy się przeziębimy – wykazuje również działanie napotne i antyseptyczne. Tu nie kończy się jednak działanie tego zioła – bardzo często wykorzystywane jest przy problemach z alergią, podczas nieżytu żołądka oraz przy wysokiej gorączce.

Jak działa herbata z szałwii?

Szałwia to kolejnie (po mięcie i melisie) bardzo znane zioło. Herbatkę z szałwii poleca się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, pomaga ona także oczyścić je z flegmy poprzez działanie wykrztuśne. Dzięki naparom z szałwii o wiele łatwiejsze staje się pokonywanie infekcji i wzmacnianie odporności organizmu. Herbatki z szałwii warto pić przy zapaleniu zatok, astmie i zapaleniu migdałków. Ze względu na fakt, że szałwia pobudza wydzielanie soków trawiennych zaleca się jej picie osobom, które straciły apetyt. Mimo swoich niewątpliwych właściwości wzmacniających, napar z szałwii nie jest polecany kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym.

podobne:  Apatia - czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie apatii

Liście szałwii

Herbatka z rumianku – antidotum na wolno gojące się rany

Herbatka z rumianku korzystnie wpływa na stany zapalne, ale także przyspiesza gojenie się ran, nawet tych, które do tej pory były wyjątkowo oporne na zabliźnianie. Poza tym napar z rumianku działa napotnie i przeciwgorączkowo, a także przyczynia się do zmniejszenia bólu głowy. Kobiety, które bardzo ciężko przechodzą czas miesiączkowania na pewno docenią fakt, że herbatka z rumianku pomoże rozkurczyć spięte mięśnie.

Kiedy dobrze jest pić herbatę z pokrzywy?

Jesienią i zimą warto często sięgać po herbatę z pokrzywy – wzmacnia ona bowiem system immunologiczny organizmu, a ponadto działa odtruwająco i oczyszczająco. Jej właściwości chętnie wykorzystują osoby odchudzające się, gdyż herbata z pokrzywy przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar wody. Pokrzywa jest także ziołem dobrym dla urody, zawiera krzemionkę, która jest kluczowym budulcem skóry, włosów i paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *