Potówki u dzieci

Potówki pojawiają się jako czerwone krostki. Są wielkości główki od szpilki, często występują z pęcherzykiem. Bardzo często są skutkiem przegrzania i przeważnie pojawiają się w miejscach, gdzie skóra najwięcej się poci, tj. w fałdkach skóry, na karku lub na szyi.

Potówki na skórze dzieci pojawiają się często, gdy jest ciepło. Często mamy, które przegrzewają swoje maleństwa, borykają się z problemem potówek, które tak szybko jak się pojawiają, tak też szybko znikają.

Dla mam, które po raz pierwszy opiekują się swoim maleństwem, trudnym do odszyfrowania jest komunikat, iż dzieciątku jest zbyt gorąco. Wychodząc na spacer maluszka powinno ubierać się o jedną warstwę ubranka więcej niż siebie, gdyż prawdopodobnie, jeśli nam nie będzie zimno, to jemu również nie będzie.

Częstym błędem, który popełniają rodzice wychodząc na dwór jest zbyt grube ubieranie dziecka. Chcąc dobrze dla swojej latorośli przegrzewają je, powodując, iż na jego maleńkim ciałku pojawiają się tzw. potówki. I choć wszyscy z pewnością robią to z miłości, powinni jednak poczytać na temat potówek, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat powodu, dla którego dziecko się z nimi boryka. Mogą także zapytać swojego rodzinnego lekarza, który z pewnością udzieli im wyczerpujących informacji.

Jeśli już na maleńkim ciałku naszego dzieciątka pojawią się różowe lub czerwone maleńkie potówki, jest to sygnał, że dziecku było za gorąco. Najczęstszymi miejscami, w których się one pojawiają są miejsca najintensywniejszego pojawiania się potu, czyli buzia dziecka, kark, piersi, miejsca pod paszkami oraz w fałdkach skórnych.

Jednym z domowych sposobów ? i chyba najprostszym ze wszystkich istniejących ? jest odsłonięcie miejsca z potówkami, na przykład jeśli pojawiły się one na karku czy piersiach – na kilka minut wystarczy ściągnąć maleństwu bluzeczkę czy kaftanik. Jeśli wystąpiły w okolicach pupy, w fałdkach, to wystarczy ściągnąć śpioszki i pieluszkę, aby malec mógł trochę pofikać na golaska. Spowoduje to ochłodzenie ciałka i szybsze znikanie potówek.

Oczywiście należy pamiętać, że pomieszczenie, w którym rozbieramy dziecko musi być ciepłe, gdyż maluch mógłby się rozchorować. Najwygodniejszym czasem, w którym bezpiecznie można rozebrać dzieciątko, jest czas kąpieli. Wystarczy kilka minut przed pozwolić dziecku na odrobinę baraszkowania na golasa. Będzie to również dla niego dobrą zabawą, a zmęczone maleństwo po kąpieli będzie lepiej spało.

Innym sposobem na pozbycie się potówek jest zasypanie ich delikatną, specjalnie dostosowaną do tego zasypką. Najlepiej jest poradzić się lekarza pediatry, która z nich będzie odpowiednia dla delikatnej skóry naszego malucha. Zasypkę należy delikatnie rozprowadzić w miejscach wystąpienia potówek. Należy stosować ją bezpośrednio na skórę, nie na oliwkę czy krem, gdyż powoduje ona zmniejszenie potliwości skóry, zmniejsza otarcia i zapobiega podrażnieniom.

Jest jeszcze inny także skuteczny sposób, bardzo prosty, niedrogi, który na pewno nie zaszkodzi. Jest to kąpiel w krochmalu. Odrobinę mąki ziemniaczanej należy rozrobić z wodą i zagotować. Przygotowany krochmal dodajemy do wody w wanience. Krochmal ma właściwości leczące i zmniejsza swędzenie. Połączenie kąpieli w krochmalu razem z wietrzeniem i stosowaniem zasypki zwiększy efekt, a potówki szybko znikną.

Agnieszka Kasperczyk-Bac

Artykuły o podobnej tematyce:

Comments are closed.

-->