Szkodliwy wpływ nikotyny

W Europie kariera zabójczej rośliny została zapoczątkowana poprzez Katarzynę Medycejską, kiedy to francuski dyplomata Jean Nicot polecił jej tytoń jako ?cudo? posiadające rzekomo właściwości uspokajające. Wydarzenie to było początkiem wielkiej kariery tytoniu w Europie.

O tym, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, wiedzą wszyscy. Także o tym, iż niepożądane są skutki wdychania nikotyny zarówno dla biernych palaczy, jak i dla wszystkich osób przebywających w ich otoczeniu, szczególnie dzieci. Niestety nie wszyscy są ludźmi odpowiedzialnymi i czasami choć wiedzą, to udają, że wcale nie wiedzą o tym, iż poprzez swój nałóg zagrażają życiu niewinnych osób.

Nikotyna to alkaloid, który w dużym stężeniu jest obecny w liściach tytoniu. Stanowi ona ponad 5% całkowitej wagi tej rośliny. Jest to wytwarzana w naturalny sposób trucizna i odnajduje ona szerokie zastosowanie w wielu środkach owadobójczych, ponieważ posiada bardzo silne właściwości zobojętniające.

Nikotyna jest także nieodzownym składnikiem papierosów. Pobudza ona układ nerwowy, jednak należy pamiętać, iż poprzez swoje silne i toksyczne działanie może prowadzić do bardzo poważnego zatrucia. Działanie nikotyny polega na spowodowaniu podwyższenia ciśnienia krwi oraz przyspieszeniu rytmu serca. Powoduje również wydzielanie adrenaliny, a także zmniejszenie łaknienia. Przy nadmiernym dostarczeniu do organizmu tej trucizny wywołuje nudności i wymioty. W następstwie może dojść do porażenia układu oddechowego, a to z kolei doprowadzić może do śmierci.

Nikotyna poza szkodliwym dla zdrowia skutkiem poprzez działanie na receptory dopaminowe powoduje także bardzo silne uzależnienie. Potrafi ona uzależnić tak silnie jak heroina czy kokaina, a leczenie tego nałogu jest równie nieprzyjemne.

Po odstawieniu nikotyny ludzki organizm bardzo silnie reaguje na brak trucizny. Często powoduje to silne rozdrażnienie oraz ostre bóle głowy. Próbującego rzucić palenie ogarnia też bezpodstawny niepokój, który prowadzić może do depresji.

I chodź papierosy są bardzo szkodliwe, to jednak wciąż nie spada ich popularność, zarówno u młodzieży, jak i u dorosłych. Na opakowaniach drukowane są hasła ostrzegające, ale niestety niewielu palaczy na nie reaguje. Sięgając po kolejnego papierosa czytają ?Palenie poważnie szkodzi zdrowiu?, ?Palenie powoduje raka płuc?? Niestety, tego typu teksty nie docierają do nich w sposób, jaki był zamysłem twórców owego pomysłu.

Wszystkim palaczom warto przypomnieć, iż grozi im z powodu tego nałogu wiele poważnych chorób. Są to między innymi nowotwory złośliwe, takie jak rak płuc, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, pęcherza moczowego, nerki oraz rak trzustki. Bardzo szkodliwie oddziałuje nikotyna na układ sercowo-naczyniowy, powodując choroby niedokrwienia serca.

Może być także jednym z czynników wywołujących zawał serca. Inne choroby grożące palaczom to: miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe zapalenie oskrzeli, a nawet gruźlica, a także szereg innych, równie groźnych chorób.

W naszym kraju palenie tytoniu jest jedną z najważniejszych przyczyn przedwczesnej umieralności.

Agnieszka Kasperczyk-Bac

Źródła:

http://pl.help-eu.com

www.wikipedia.pl

Warto też przeczytać:

Comments are closed.

-->