Najczęstsze choroby pęcherza moczowego

Znak toalety publicznej

Choroby pęcherza niestety nie należą do przyjemnych i tym bardziej nie powinno się ich lekceważyć. Często są one jednak ukrywane i traktowane jako przypadłości wstydliwe, o których raczej się nie mówi, a powinno. Wbrew pozorom choroby pęcherza moczowego występują stosunkowo często – jakie wyróżniamy? Czym się charakteryzują?

Choroby pęcherza moczowego – czym się obawiają?

Choroby związane z układem moczowym są dosyć częste, jednocześnie mogą występować z różnych przyczyn i mieć też różne objawy. Jednorazowy problem nie musi świadczyć o chorobie, jednak gdy sytuacja się powtarza, wówczas trzeba zgłosić się do lekarza. Jakie są najczęstsze objawy zakażeń dróg moczowych? Zazwyczaj pojawiają się wówczas takie dolegliwości jak pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, gorączka, bolesne parcie na pęcherz, czasem też nietrzymanie moczu. Obok nich mogą nas dotknąć także inne dolegliwości jak ból w dole brzucha czy w okolicach lędźwi.

Do najczęstszych chorób pęcherza moczowego zalicza się: zapalenie pęcherza moczowego, rak pęcherza moczowego, uchyłki pęcherza moczowego, zespół nadreaktywnego pęcherza moczowego oraz niewydolność wypieracza pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy, przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego, zwane też przeziębieniem pęcherza to zdecydowanie najczęściej występujący stan chorobowy. Każdy z nas miał z nim styczność choć raz w życiu, a jego objawy niestety nie należą do przyjemnych. Gdy mamy przeziębiony pęcherz objawy jakie odczuwamy to podwyższona temperatura, złe samopoczucie, częste wizyty w toalecie, a także nieprzyjemne bolesne szczypanie przy oddawaniu moczu. Dzieje się tak, gdy z rozszerza się cewka moczowa i moczowody, dzięki czemu bakterie mają łatwiejszą możliwość wędrowania wzdłuż układu moczowego.

Często na tę dolegliwość cierpią kobiety w ciąży, a także kobiety aktywne seksualnie. Ogólnie panie są bardziej narażone na zakażenie układu moczowego, co wynika z anatomii i krótszego przewodu moczowego oraz bliskiego sąsiedztwa cewki moczowej i odbytu.

Rak pęcherza moczowego – przyczyny, objawy

Jest to już zdecydowanie poważniejsza choroba i jak się okazuje, wcale nie należy do rzadkości. Niestety na początku nie daje żadnych widocznych objawów, te pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Najczęściej narażone są na to osoby w podeszłym wieku i zdecydowanie częściej chorują mężczyźni, niż kobiety. Do raka pęcherza może doprowadzić nadmierne palenie papierosów, a także przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. Najistotniejszym objawem raka będzie pojawienie się krwi w moczu, a także ból i pieczenie w trakcie wizyt w toalecie. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne objawy jak ból w lędźwiach, bezmocz czy ból kości.

Uchyłki pęcherza moczowego

Jest to przypadłość, która może być nabyta lub wrodzona i charakteryzuje się workowatym uwypukleniem ścianek pęcherza. Z racji nietypowej budowy może gromadzić się tam mocz, co oczywiście będzie prowadziło do częstych infekcji dróg moczowych. Aby nie dopuścić do takiego stanu, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który przywróci właściwy kształt pęcherza.

Zespół nadreaktywnnego pęcherza

Jest to choroba, która objawia się przymuszeniem do oddania moczu nawet wtedy, gdy pęcherz jest znikome wypełniony. Wiąże się to przede wszystkim z nieprawidłową budową unerwienia, przez co pęcherz wciąż wysyła zafałszowane informacje o potrzebie opróżnienia. Nie jest to jednak choroba występująca samoistnie. Najczęściej przyczyną tych dolegliwości są inne infekcje i choroby występujące w organizmie.

Niewydolność wypieracza pęcherza moczowego

W tym wypadku problem jest nieco inny i objawia się tym, że pacjent nie jest w stanie w pełni opróżnić pęcherza. Przyczyn tego problemu może być tak naprawdę kilka. Może to wynikać z różnych chorób, w tym nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Może się także wiązać z innymi dolegliwościami czy infekcjami, z którymi aktualnie walczy organizm.

Erytrocyty w moczu – przyczyny i co oznaczają?

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych przy określaniu przyczyn chorobowych układu moczowego, jest oczywiście badanie moczu. Na jego podstawie wywnioskuje się, czy wszystko jest w porządku czy jednak należy się martwić. Jednym z takich wyznaczników jest obecność erytrocytów w próbce moczu, zwane także krwiomoczem. Ich pojawienie się świadczy o zmianach chorobowych, które mogą dotyczyć tak samego pęcherza moczowego, jak i nerek czy nawet być związane z nowotworami lub żylakami odbytu.

Erytrocyty w moczu mogą występować w dwóch formach – świeżych i wyługowanych. Te pierwsze – świeże – świadczą o występującej aktualnie chorobie w pęcherzu lub cewce moczowej. Gdy pojawiają się wyługowane erytrocyty, wówczas możemy mieć do czynienia z kamicą nerkową albo nowotworem nerek.

Samo pojawienie się erytrocytów w moczy, czyli krwinek czerwonych nie powinna jednak budzić panikę. U zdrowego człowieka mogą się one pojawić również, ale w polu widzenia powinno ich być mniej niż 3. Powyżej tej liczby potrzebne będą dodatkowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *