Zapalenie krtani

Najczęściej zapalenia krtani wywołane są przez wirusy oraz różnego rodzaju czynniki alergiczne. Często są także wynikiem nie doleczenia przeziębień lub powikłaniami poprzeziębieniowymi.

W języku medycznym zapalenie krtani nazywane jest ostrym nieżytowym zapaleniem krtani. Najczęściej dolegliwość występuje w okresie letnim, gdyż wiele osób chcąc ochłodzić ciało sięga wtedy po zimne napoje. Często także występuje po tzw. ?nadwerężeniu? głosu. Zapalenie krtani może pojawić się zarówno u dorosłego człowieka, jak i u małego dziecka. Jednak w zależności od wieku choroba ta przybiera różną postać, różne są objawy oraz jej przebieg.

Jeśli nieżytowe zapalenie krtani wywołane jest wirusami, to towarzyszy mu wiele dodatkowych objawów, są to na przykład chrypka i suchy kaszel, a także pieczenie lub drapanie w gardle. Istnieje także odmiana zapalenia krtani występująca razem z zajęciem błony śluzowej tchawicy, a objawem świadczącym o takiej formie choroby jest wzmożone wydzielanie śluzu oraz zaleganie gęstej wydzieliny w krtani oraz tchawicy.

Leczenie zapalenia krtani u dorosłych polega na stosowaniu leków rozrzedzających wydzielinę. Zalecane jest także przyjmowanie większej ilości płynów. Pomóc może również odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w okresie grzewczym. Występują jednak przypadki, w których te zabiegi są niewystarczające, a chory zmuszony jest do hospitalizacji. Dzieje się tak w sytuacji występowania bardzo nasilonej duszności.

Inaczej wygląda leczenie u małych pacjentów, gdyż ich struktura i budowa krtani nieco różni się od dorosłego. ?Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka podatna jest bardzo na obrzęk i stany skurczowe, co powoduje, że zapalenia krtani u dzieci objawiają się silną, nagłą dusznością? Szybko narastająca duszność, ?szczekający? kaszel, wysoka gorączka, wdech powietrza, któremu towarzyszą odgłosy ?piania koguta? nierzadko zmuszają zaniepokojonych rodziców nawet do wzywania pogotowia ratunkowego? (www.resmedica.pl).

Najbardziej zagrożone są dzieci pomiędzy pierwszym i siódmym rokiem życia. Później ryzyko to zmniejsza się wraz z wiekiem. Często dzieciom chorym na zapalenie krtani oprócz odpowiednich leków, takich jak na przykład antybiotyki, podaje się bardzo małe dawki sterydów, które zapobiec mają zwężaniu się krtani i jednocześnie mają nie dopuścić do pojawienia się duszności.

Nie często, ale jednak pojawia się także przewlekłe zapalenie krtani, które rozwija się bardzo niepostrzeżenie i skrycie. Często występuje jako nie wyleczenie zapalenia błony śluzowej krtani, ale powodami jej pojawienia się mogą być również te same powody, które powodują wystąpienie ostrego zapalenia błony śluzowej krtani.

Najczęstszym objawem przewlekłego zapalenia jest długotrwale utrzymująca się chrypka oraz towarzyszący temu męczący kaszel. Pacjenci skarżą się także na drapanie i zasychanie w gardle.

Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie krtani wynikające ze zbytniego obciążenia głosu bywa częstą chorobą śpiewaków i nauczycieli.

Agnieszka Kasperczyk-Bac

Źródła:
www.resmedica.pl
www.edziecko.pl
www.medycyna.linia.pl

Artykuły o podobnej tematyce:

Comments are closed.

-->