Ból korzonków – objawy, leki. Ile trwa ból korzonków?

plecy-ból-korzonków-kręgosłup

Ból korzonków, lub inaczej rwa kulszowa, jest bardzo popularną dolegliwością. Jest to ostry ból kręgosłupa lędźwiowego, ból krzyża lub ból kręgosłupa promieniujący aż do nóg. Sprawdź jakie mogą być przyczyny zapalenia korzonków i jak sobie z nim radzić? Zdradzamy, ile trwa ból korzonków.

Ból korzonków przyczyny

Główną przyczyną bólu korzonków jest ucisk na korzeń nerwowy. Do zapalenia korzonków mogą przyczynić się także różne schorzenia kręgosłupa, na przykład choroba zwyrodnieniowa, skolioza czy dyskopatia. Jednak ostry ból kręgosłupa lędźwiowego może być także skutkiem przeziębienia, a nawet zbytniego przeciążenia, na przykład wynikającego z pracy fizycznej czy ćwiczeń na siłowni bez rozgrzewki.

Silny ból pleców może występować także w przebiegu wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby zapalne stawów, infekcje bakteryjne, a także choroby układu kostnego. Jak widać ból korzonków może pojawić się z wielu powodów. Dlatego warto znać podstawowe informacje na temat tego schorzenia i umieć mu zapobiegać.

Objawy zapalenia korzonków

Głównym objawem bólu korzonków jest silny ból dolnej części pleców. Najczęściej pojawia się on zaraz po podniesieniu jakiegoś ciężkiego przedmiotu, wykonaniu szybkiego ruchu czy wstaniu z pozycji siedzącej. Inne objawy to promieniowanie bólu od kręgosłupa aż do rąk lub stóp, przez pośladki i uda.

Silny ból korzonków może znacznie utrudniać podstawowe czynności takie jak siedzenie czy leżenie. Inne objawy zapalenia korzonków do mrowienie i drętwienie niektórych części ciała, a nawet chwilowy niedowład mięśni. Do objawów, które towarzysza bólowi korzonków można także zaliczyć ból głowy, kaszel czy katar. Ponadto ból może narastać podczas kasłania, śmiania się oraz parcia.

Ból korzonków – ile trwa?

To, ile trwa ból korzonków jest kwestią indywidualną. Zależy głownie od skali podrażnienia włókien korzeni, a także tego jak szybko zareagujemy i rozpoczniemy leczenie. Oczywiście, szybka interwencja lekarska zmniejszy ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego i nasilenia objawów. Pierwszy ból powinien minąć po kilku godzinach od momentu podania leków przeciwbólowych. Jeśli mimo przyjęcia leków ból się nasila, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Przeważnie ostre objawy zapalenia korzonków mijają samoistnie, a proces regeneracji trwa od 4 do 6 tygodni.

Jak leczyć zapalenie korzonków?

Co na korzonki? Czy istnieje skuteczny lek na korzonki? Przede wszystkim pacjent borykający się z zapaleniem korzonków powinien odciążyć kręgosłup. Kilka pierwszych dni powinien spędzić głównie w pozycji leżącej. Jeśli chodzi o leki, to zażywa się tu głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto można przyjmować leki rozluźniające mięśnie, ponieważ podczas zapalenia korzonków są one bardzo spięte. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego powinna być także regularna rehabilitacja. Krioterapia, laseroterapia czy nagrzewanie lampą to podstawa. Warto także skorzystać z delikatnych masaży rozluźniających. A czy istnieją ćwiczenia na korzonki? Tak, zaleca się pływanie w pozycji grzbietowej, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *